zdrowie

Podolog – kto to? Czy podolog jest lekarzem?

Podolog – kto to? Czy podolog jest lekarzem?

Piękne, zdrowe i zadbane stopy to marzenie każdego z nas. Nic więc dziwnego, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się wizyty u specjalisty z zakresu podologii. Czym dokładnie zajmuje się podolog, kiedy warto się do niego zgłosić i przede wszystkim – czy podolog jest lekarzem? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Podolog - kto to? Czy podolog jest lekarzem? - innowatormazowsza.pl

Podolog – kto to? Czym się zajmuje i co leczy specjalista od stóp

Podologa można by określić w skrócie jako specjalistę od stóp. Sama podologia kosmetyczna to dziedzina kosmetologii, która ma bardzo wiele wspólnego z medycyną. Zajmuje się bowiem leczeniem oraz profilaktyką chorób stóp. W kręgu zainteresowań podologa znajdują się również paznokcie, w tym również te na dłoniach. Nie będzie on jednak świadczyć usług manicure czy pedicure estetycznego, natomiast pomoże w przypadku schorzeń, które dotykają paznokcie. W Polsce dziedzina ta dopiero się rozwija, jednak sukcesywnie przybywa specjalistów. Rośnie również zainteresowanie wizytami w gabinetach podologów. Często to bowiem właśnie taka osoba najlepiej pomoże uporać się z problemami natury zdrowotnej, które manifestują się w obrębie stóp.

Podolog - kto to? Czy podolog jest lekarzem? - innowatormazowsza.pl

Badania i zabiegi w gabinecie podologicznym

Do podologa mogą zgłaszać się wszyscy pacjenci, którzy borykają się z problemami dotyczącymi stóp, czy też paznokci. W szczególności podolog powinien pomóc przy dolegliwościach takich jak:

 • Stopa cukrzycowa
 • Wrastające paznokcie
 • Grzybica paznokci
 • Pękanie skóry na piętach
 • Odciski, modzele, nagniotki

Zgłaszając się do gabinetu podologicznego, otrzymasz fachową pomoc polegająca na rozpoznaniu i terapii zmian. Profesjonalny podolog będzie również potrafił ocenić, czy rozwiązanie danego problemu leży w jego kompetencji, czy może należy skierować pacjenta do lekarza, np. dermatologa. Zwykle jednak w gabinecie u podologa możesz spodziewać się usług takich jak:

 • Badanie na podoskopie
 • Profesjonalne skracanie paznokci wraz z instruktażem
 • Usuwanie kurzajek i brodawek
 • Masaż stóp
 • Zabiegi pielęgnacyjne
 • Dobór wkładek ortopedycznych
 • Założenie klamry na wrastające paznokcie

Podolog szczecin przeprowadza również oczywiście badanie fizyczne, polegające na obejrzeniu zmian i zbadaniu ich dotykiem.

Podolog - kto to? Czy podolog jest lekarzem? - innowatormazowsza.pl

Czy podolog jest lekarzem?

To pytanie nurtuje wiele osób, które po raz pierwszy wybierają się na wizytę do podologa. Niektóre zabiegi, które są wykonywane w gabinecie, faktycznie mogą nie dawać jasnej odpowiedzi na to pytanie. W rzeczywistości jednak można bez wątpliwości stwierdzić, że podolog nie jest lekarzem. Nie kończy on studiów medycznych i nie otrzymuje dyplomu lekarskiego. Jest więc specjalistą z zakresu kosmetologii. Jednocześnie znaleźć można wiele powiązań, między podologią kosmetyczną a medycyną i dlatego specjalista ten posiada również wiedzę medyczną. Profesjonalny podolog będzie więc w stanie pomóc w wielu dolegliwościach stóp i paznokci, przywracając nie tylko ich piękny wygląd, ale również pełnię zdrowia.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *