Opryszczka to wirusowa skórna choroba zakaźna. Cierpi na nią wiele osób, dla których w dużej mierze problem ma wymiar przede wszystkim estetyczny. Warto jednak wiedzieć, że zakażeniu i nawrotom choroby można przeciwdziałać. Chcesz wiedzieć w jaki sposób? Zapoznaj się z naszym artykułem!
Opryszczka – czym jest i co ją wywołuje?
Opryszczka należy do grupy chorób zakaźnych. Wywoływana jest przez wirus Herpes simplex virus, zwany w skrócie HSV. Występuje on w dwóch podtypach, HSV-1 i HSV-2, obecnie określanych jako wirus opryszczki alfa i beta. Opryszczka typu pierwszego manifestuje się w postaci wykwitów skórnych zlokalizowanych najczęściej w obszarze czerwieni wargowej. Drugi typ daje natomiast objawy w okolicach narządów płciowych, a do zakażenia dochodzi poprzez kontakty seksualne. Choroba ma postać drobnych pęcherzyków wypełnionych przezroczystym płynem. Po upływie kilku dni pękają, jednak wciąż pozostają po nich owrzodzenia. W rzadkich przypadkach wirus atakuje oczy lub jamę ustną i gardło. Towarzyszy mu wtedy ogólne złe samopoczucie.

Profilaktyka – jak ustrzec się opryszczki?
Jeśli raz dojdzie do zakażenia wirusem HSV, pozostanie on w organizmie człowieka już na zawsze. Osoba taka będzie niestety do końca życia narażona na nawroty choroby. Wirus ten jest obecnie bardzo rozprzestrzeniony w społeczeństwie. Kontakt z nim mogło mieć nawet 90% populacji. Ustrzeżenie się przed zakażeniem nie jest więc prostym zadaniem. Warto jednak pamiętać o zachowaniu zasad higieny. Nie należy korzystać z tych samych sztućców, pić z jednej butelki czy pożyczać pomadek do ust. Profilaktyka przed typem beta to natomiast unikanie ryzykownych kontaktów seksualnych. Powinny mieć to wszystko na uwadze przede wszystkim kobiety w ciąży. Pierwotne zakażenie wirusem opryszczki u matki jest bardzo groźne dla rozwijającego się płodu. Może skutkować nawet rozwojem wad wrodzonych, poronieniem lub przedwczesnym porodem.

Leczenie opryszczki i zapobieganie nawrotom
Opryszczka najczęściej goi się sama. Aby przyspieszyć ten proces, można stosować specjalne plastry. Jeśli jednak nawroty są częste, a objawy uciążliwe lub choroba zaatakowała inne miejsce niż wargi, należy zgłosić się do lekarza. Podczas wizyty lub konsultacji online zaleci on odpowiednią terapię. W leczeniu opryszczki stosuje się tabletki doustne oraz żele, maści i kremy. Ich substancje aktywne nie tylko łagodzą nieprzyjemne dolegliwości, ale też hamują namnażanie się patogenów. Jeśli więc opryszczka to i Twój problem, nie męcz się dłużej z nią sam. Zgłoś się na konsultację i szybko odzyskaj radość życia.