zdrowie

Nietrzymanie moczu – czy można je wyleczyć?

Nietrzymanie moczu – czy można je wyleczyć?

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) to problem zdrowotny, z którym boryka się wielu pacjentów. Kłopot ten jest uznawany za wstydliwy, dlatego wielu chorych nie zgłasza się do lekarza. Jest to jednak błąd, ponieważ chorobę tę można leczyć i znów cieszyć się pełnią życia!

Nietrzymanie moczu – rodzaje

U osoby zdrowej oddanie moczu jest wynikiem świadomej decyzji. Gdy pęcherz się wypełnia, do mózgu dociera odpowiedni sygnał i pojawia się potrzeba wypróżnienia. Osoba rozluźnia mięśnie dna miednicy i dochodzi do oddania moczu. Gdy pojawiają się nieprawidłowości w tym obszarze, opróżnianie pęcherza zaczyna dziać się coraz częściej bez udziału woli danej osoby. Mocz wycieka z pęcherza bezwiednie. Najczęściej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Pęcherz opróżnia się sam, gdy rośnie w nim ciśnienie, np. podczas kaszlu lub śmiechu.

Nietrzymanie moczu - czy można je wyleczyć? - innowatormazowsza.pl

Inne zaburzenie w sferze oddawania moczu to jego nietrzymanie z parciem naglącym. W tym wypadku zamiast rosnącej potrzeby oddania moczu nagle pojawia się bardzo silne uczucie parcia, a następnie w ciągu kilku sekund mocz wypływa samoistnie. W przypadku nietrzymania moczu z przepełnienia pęcherza mocz wycieka stale lub okresowo, gdy pęcherz jest przepełniony i rozciągnięty.

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to problem, który może przydarzyć się każdemu. Wbrew powszechnemu przekonaniu zdarza się on niezależnie od wieku i płci. Faktem jednak jest, że dotyka najczęściej osób w wieku podeszłym. Na problemy z pęcherzem skarżą się też częściej kobiety niż mężczyźni. Szacuje się, że na nietrzymanie moczu może cierpieć nawet 1 na 5 kobiet po 40. roku życia. Za kolejne 40 lat będzie to już połowa pań.

Nietrzymanie moczu - czy można je wyleczyć? - innowatormazowsza.pl

U kobiet jedną z przyczyn tej dolegliwości jest osłabienie mięśni dna miednicy po odbytym porodzie, u mężczyzn zaś często diagnozuje się nietrzymanie z przepełnienia wraz z przerośniętym gruczołem krokowym. Inne czynniki ryzyka to otyłość, menopauza, cukrzyca, choroby neurologiczne oraz urazy rdzenia kręgowego. Nietrzymanie moczu zdarza się też przejściowo w wyniku zapalenia dróg moczowych.

Leczenie inkontynencji

Nietrzymanie moczu - czy można je wyleczyć? - innowatormazowsza.pl

Nietrzymanie moczu niepotrzebnie uznawane jest za wstydliwą przypadłość. Tak naprawdę dotyczy ona ogromnej części populacji, a lekarze są zaznajomieni z tym problemem. Warto więc odbyć rozmowę z lekarzem. Jeśli bardzo się krępujesz, być może odpowiednia dla Ciebie okaże się forma konsultacji online. W terapii nietrzymania moczu stosuje się ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, a także leczenie farmakologiczne lub w niektórych przypadkach operacyjne. Warto sięgnąć po pomoc, aby odzyskać komfort życia i zapomnieć o wszystkich wstydliwych sytuacjach.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *